Miesiąc: czerwiec 2021

Więcej Książka na wakacjach

Książka na wakacjach

Ogłaszamy konkurs fotograficzny ,,Książka na wakacjach”. Aby wziąć w nim udział wystarczy przesłać na nasz adres mailowy wakacyjne zdjęcie z książką/książkami wypożyczonymi z naszej Biblioteki. Na najciekawsze propozycje fotograficzne czekają wspaniałe nagrody.

Zachęcamy do udziału w konkursie i z niecierpliwością czekamy na pierwsze zdjęcia!

Więcej ,,PASZPORT CZYTELNICZY”

,,PASZPORT CZYTELNICZY”

Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji ,,PASZPORT CZYTELNICZY” 😀

ZASADY:

1. Wszyscy chętni uczniowie otrzymają w bibliotece „PASZPORT CZYTELNICZY”.

2. W paszporcie znajdują się propozycje czytelniczych aktywności.

3. Uczeń wypełnia paszport, samodzielnie pracując z dowolną książką, czyli: 🌞 rysuje jej głównego bohatera, 🌞 wpisuje ulubiony cytat, 🌞 zaznacza na mapie, z której części świata pochodzi autor, 🌞 zapisuje najmilsze chwile wakacji 🌞 wpisuje na stronie okładkowej tytuły przeczytanych książek.

4. Wszystkie powyżej wymienione zadania do wykonania przez ucznia są również opisane w paszporcie.

5. We wrześniu uczeń przynosi do biblioteki paszport do ostemplowania, co upodobni go do prawdziwego paszportu ze stemplami z wyjazdów.

6. Po wypełnieniu i ostemplowaniu przez bibliotekarza całego paszportu uczeń otrzymuje pochwałę i upominek. Serdecznie zachęcamy do udziału 😍

Więcej Dzwoni numer 22 828 88 88? Odbierz, to rachmistrz spisowy!

Dzwoni numer 22 828 88 88? Odbierz, to rachmistrz spisowy!

Dzwoni numer 22 828 88 88?  Odbierz, to rachmistrz spisowy!

Rachmistrzowie spisowi kontaktują się na razie tylko przez telefon. Niestety wiele osób ignoruje połączenia od nich lub boi się je odebrać. Należy pamiętać, że rachmistrzowie dzwonią z dwóch numerów: 22 828 88 88 oraz za pośrednictwem infolinii spisowej 22 279 99 99. Te połączenia warto odbierać, żeby z pomocą rachmistrza szybko i wygodnie wywiązać się z obowiązku udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). 

Rachmistrzowie telefoniczni zaczęli drugi miesiąc pracy. Dzwonią do mieszkańców Polski, aby pomóc się spisać. Niestety wiele osób, którym chcą zaoferować swoje wsparcie, odmawia rozmowy lub odrzuca połączenie nie sprawdzając nawet, kto dzwoni.

Czy to oszust?

Odbierając telefon z nieznanego nam dotąd numeru trzeba zawsze zachowywać ostrożność. W czasie NSP 2021 mogą zdarzać się przypadki podszywania się oszustów pod rachmistrza. Należy koniecznie pamiętać, że rachmistrz nie żąda od Państwa pieniędzy, nie pyta o majątek lub dochody. W prosty sposób można sprawdzić, czy osoba, która podaje się za rachmistrza, rzeczywiście nim jest. Trzeba tylko zanotować imię, nazwisko oraz numer identyfikatora rachmistrza i skorzystać z wybranej opcji weryfikacji.

Najprościej i najszybciej zapytać rachmistrza o podanie jednej z pięciu ostatnich cyfr naszego numeru PESEL – jeśli odpowie prawidłowo, możemy spokojnie kontynuować rozmowę i przejść do spisu.

Można również skorzystać z aplikacji „Sprawdź rachmistrza”, dostępnej na stronie https://spis.gov.pl/ lub zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 i poprosić konsultanta o sprawdzenie danych rachmistrza.

Spam? Sprawdź, czy to nie rachmistrz

Rachmistrz zadzwoni z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nasz aparat telefoniczny może uznać te numery za zagrożenie lub spam. To dlatego, że występuje ciąg tych samych cyfr – są one jednak tak dobrane, żeby łatwo było je zapamiętać.

Jeśli na Twoim telefonie wyświetli się jeden z dwóch wspomnianych numerów, odbierz połączenie bez zbędnych obaw, nawet jeśli widzisz komunikat „Podejrzenie spamu”.

Jeśli nie odebrałeś telefonu od rachmistrza spodziewaj się od niego SMS-a i ponownych prób połączenia.

Dlaczego warto odebrać?

Spis ze wsparciem rachmistrza jest o tyle łatwiejszy, że to rachmistrz prowadzi nas po całym formularzu spisowym. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do treści pytań, możemy od razu poprosić rachmistrza o wyjaśnienie.

Pomoc rachmistrza jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie czują się zbyt pewnie używając komputera lub telefonu albo w ogóle nie miały styczności z cyfrowym światem. Formularz spisowy jest bowiem dostępny wyłącznie przez Internet – jeśli nie umiemy się spisać samodzielnie, należy bezwzględnie skorzystać z pomocy rachmistrza.

Pamiętaj, że rachmistrz dzwoni w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego i robi to w ramach obowiązków służbowych. Nie miej więc do niego o to pretensji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie chcesz się spisać w danej chwili, zakomunikuj to i umów się na inny termin.

Więcej 1 czerwca Dzień Dziecka

1 czerwca Dzień Dziecka

Zapraszamy naszych dziecięcych Czytelników 😊 Każdy kto odwiedzi nas 1 czerwca i wypożyczy przynajmniej 1 książkę, otrzyma drobny upominek 😀😁😊